اولین نشست ارزیابی برنامه های آموزشی ادارات کل فنی و حرفه ای در مرکز درجه یک و تخصصی اراک برگزار شد


به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی اولین نشست ارزیابی برنامه های آموزشی ادرات کل به ریاست معاونت آموزش سازمان ومیزبانی اداره کل استان مرکزی در مرکز درجه یک و تخصصی اراک برگزار شد

در این نشست که با حضور مدیران کل ،معاونین و نماینده روسای مراکز ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای استانهای اصفهان ،چهار محال و بختیاری، لرستان ، قم و مرکزی مدیران کل دفتر نظارت ،بهسازی وهدایت شغلی و دفتر راهبری اجرای آموزش به ریاست معاونت آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در مرکز درجه یک و تخصصی اراک برگزار شد دکتر حاتم زاده ضمن تبریک دهه کرامت هدف از برگزاری این نشست ها را بررسی برنامه های آموزشی و ارزیابی نحوه اجرای آنها در مناطق برشمرد.

وی گفت: برای آنکه یک برنامه به نحو مطلوب اجرا شود باید مور بررسی قرار گیرد تا مشخص شود که در مرحله اجرا اهداف مورد نظر تا چه میزان محقق شده و این برنامه ها به چه میزان کاربردی و اثر بخش بوده اند.

معاون آموزش سازمان در ایت=ن نشست از تشکیل کارگروههای سه گانه شورای عالی مهارت با حضور نمایندگان وزارت کار و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور خبر داد و گفت بنا بر تصمیمات اخذ شده در شورای عالی مهارت کارگروههای سه گانه صلاحیت حرفه ای ، سنجش و احراز صلاحیت و سیاست گذاری و راهبری با حضور نمایندگان وزارت کار و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تشکیل گردیده وی از تمامی محققین ، پژوهشگران و صاحبان ایده ودارای صلاحیت جهت برنامه ریزی و ایده پردازی در این کارگروهها دعوت کرد تا با همکاری موثر خود به ” نهضت مهارت افزایی ” بپیوندند.

حاتم زاده افزود افزایش کمی عملکرد آموزشی مد نظر معاونت آموزش نمی باشدو در سال ۹۷ علی رقم وجود مشکلات و کمبودهایی از قبیل کاهش اعتبارات و بودجه ، افزایش نرخ حق التدریس، عدم امکان جذب مربی جدید و جدا شدن بخشی از بدنه آموزشی از سازمان می‌بایست عملکرد آموزشی نسبت سال ۱۳۹۶ کاهش می یافت ولی شاهد افزایش عملکرد مناطق می باشیم که می بایست این مهم مورد بررسی دقیق و کارشناسانه قرار گیرد.

او در ادامه افزود : در آستانه هفته ملی مهارت ادارات کل استانها ضمن تمرکز بر تشریح پیامدهای عملکرد آموزشی از ظرفیت های موسسات کارآموزی آزاد و کانون های استانی میبایست جهت ارتقا فرهنگ مهارت آموزی و عملیاتی کردن نهضت مهارت افزایی استفاده نمایند.

وی همچنین گفت : هدف اولیه حکمرانی محلی و برنامه های ذیل این موضوع تاکید بر این مهم است که یک مرکز قادر باشد همه مراحل و عناصر یک برنامه آموزشی که شامل نیازسنجی برنامه ریزی ، اجرا، ، سنجش و بازخوردگیری آموزش ها میشود را طراحی و اجرا نمایند.

در ادامه معاون آموزش سازمان گفت: سامانه تقاضا سنجی با هدف شناسایی نیازهای آموزشی مورد نیاز بازار آزاد، و بنگاههای اقتصادی و پاسخگویی به این نیازها راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفته است و بنابر منویات وزیر محترم تعاون کار و رفاه اجتماعی هدف از نهضت مهارت افزایی اشتغالزایی است و مراکز آموزشی بر این مبنا باید برنامه های اقدام مشترک اشتغالزایی را اجرا و گزارشات مربوطه را تدوین و ارائه نمایند

ذکتر حاتم زاده همچنین گفت: طرح کارآفرینی مهارت بنیان برای مراکزی که با محدودیت کارآموز مواجهند کارگشا خواهد بود. در این طرح مربی در نقش هدایت کننده می تواند به کارآموزان صاحب ایده کمک کند تا در بازه زمانی ۴ الی ۶ ماهه ایده هایشان را عملی کرده و رخدادهای استارت آپی را رقم بزنند.

در ادامه این نشست مدیرن کل مدعو نسبت در خصوص وضعیت عملکرد ،ظرفیت ها و نحوه پیاده سازی دستورالعملها و سیاست های آموزشی سازمان در استانهای خود مواردی را مطرح و تبادل نظر نمودند.